• This week's high school football schedule

    Updated:

    Friday’s games

    Adairsville at Lakeview-Ft. Ogle.

    Alcovy at Jackson

    Allatoona at Lithia Springs

    Americus-Sumter at Albany (M)

    Apalachee at Gainesville

    Beach at Pierce Co.

    Benedictine at Vidalia

    Blessed Trinity at White Co.

    Bowdon at Chattahoochee Co.

    Bremen at Heard Co.

    Brooks Co. at Mitchell Co.

    Brookstone at Wesleyan

    Cairo at Crisp Co.

    Calhoun at Dade Co.

    Callaway at Harris Co.

    Campbell at South Cobb

    Cartersville at North Murray

    Carver, Columbus at Tri-Cities

    Cass at Northwest Whitfield

    Cedar Shoals at Heritage, Conyers

    Centennial at Johns Creek

    Central Gwinnett at Berkmar

    Central, Carrollton at Pike Co.

    Central, Macon at Upson-Lee

    Charlton Co. at Fitzgerald

    Chattahoochee at North Forsyth

    Christian Heritage at Fellowship Christian

    Coahulla Creek at Sonoraville

    Columbia at Carver, Atlanta (L)

    Columbus at Northside, Columbus (K)

    Crawford Co. at Strong Rock

    Creekside at Forest Park (T)

    Cross Creek at Liberty Co.

    Dacula at Grayson

    Dalton at Gilmer

    Darlington at King’s Ridge

    Decatur at Clarkston (HS)

    Dodge Co. at Bleckley Co.

    Dougherty at Worth Co.

    Douglas Co. at Warner Robins

    Douglass at Towers (AV)

    Duluth at Norcross

    Early Co. at Calhoun Co.

    East Jackson at Jackson Co.

    East Paulding at New Manchester

    Eastside at Chestatee

    Emanuel Co. Institute at Claxton

    First Presbyterian at Pace Academy

    GAC at Howard School, Tenn.

    George Walton at Warren Co.

    Glascock Co. at Prince Avenue

    Glenn Hills at Richmond Academy

    Griffin at Woodland, Stockbridge

    Habersham Central at Mountain View

    Hardaway at Lowndes

    Hephzibah at South Effingham

    Hiram at North Paulding

    Hughes at Rockdale Co.

    Irwin Co. at Wilkinson Co.

    Jeff Davis at Bacon Co.

    Jefferson Co. at Evans

    Johnson, Gainesville at East Hall

    Jonesboro at Eagle’s Landing

    Josey at Aquinas

    Kell at Creekview

    Kennesaw Mountain at North Cobb

    LaFayette at River Ridge

    Lakeside, Evans at Westside, Augusta

    Lakeview Academy at Pinecrest Academy

    Laney at Washington Co.

    Lassiter at Cherokee

    Loganville at Flowery Branch

    Long Co. at Atkinson Co.

    Lovejoy at East Coweta

    Lovett at St. Pius

    Luella at Henry Co.

    Lumpkin Co. at Monroe Area

    Madison Co. at Lanier

    Marietta at McEachern

    Marion Co. at Miller Co.

    Mary Persons at Perry

    McIntosh at Drew (SC)

    McIntosh Co. Academy at Bryan Co.

    Mill Creek at Peachtree Ridge

    Miller Grove at Arabia Mountain (PV)

    Model at Chattooga

    Montgomery Co. at Savannah Christian

    Morrow at Lee Co.

    Mount Zion, Carroll at Walker

    Mundy’s Mill at Coffee

    Murray Co. at Armuchee

    Newton at Valdosta

    North Clayton at Stockbridge

    North Gwinnett at Meadowcreek

    North Oconee at Athens Christian

    Northgate at Ola

    Osborne at Cambridge

    Our Lady of Mercy at Athens Academy

    Parkview at Archer

    Paulding Co. at Villa Rica

    Peach Co. at Macon Co.

    Pebblebrook at Harrison

    Pelham at Seminole Co.

    Pepperell at Coosa

    Pickens at Heritage, Ringgold

    Pope at Northview

    Putnam Co. at Jones Co.

    Rabun Co. at Commerce

    Rabun Gap at Towns Co.

    Randolph-Clay at Stewart Co.

    Redan at Banneker

    Ridgeland at Cedartown

    Ringgold at Gordon Central

    Riverdale at Dutchtown

    Riverside Military at Washington-Wilkes

    Riverwood at Sequoyah

    Rockmart at Chapel Hill

    Roswell at Milton

    Rutland at West Laurens

    Sav. Country Day at Johnson Co.

    Savannah at Tattnall Co.

    Schley Co. at Terrell Co.

    Screven Co. at Windsor Forest (SM)

    Shiloh at South Gwinnett

    Social Circle at Harlem

    South Forsyth at Lambert

    Southwest DeKalb at Mays (L)

    Spalding at Locust Grove

    Spencer at Jordan (CM)

    Sprayberry at Forsyth Central

    St. Francis at Hebron Christian

    Starr’s Mill at Mount Zion, Jones. (TO)

    Statesboro at Burke Co.

    Stephenson at Lakeside, Atlanta (A)

    SW Atl. Christian at Gordon Lee

    Swainsboro at Dublin

    Telfair Co. at Southeast Bulloch

    Therrell at Marist

    Thomas Co. Central at Tift Co.

    Thomson at LaGrange

    Toombs Co. at Metter

    Treutlen at Calvary Day

    Trion at Mount Paran

    Tucker at Dunwoody (ND)

    Turner Co. at Berrien

    Veterans at Westside, Macon (ED)

    Walnut Grove at Stephens Co.

    Washington at Stone Mountain (HS)

    Wayne Co. at Butler

    West Forsyth at Alpharetta

    West Hall at Banks Co.

    Westlake at Bainbridge

    Wheeler at Etowah

    Wheeler Co. at Jenkins Co.

    Whitewater at Union Grove

    Winder-Barrow at Salem

    Woodland, Cartersville at South Paulding

    Woodstock at Walton

    Woodward Academy at Westminster

    Saturday’s games

    B.E.S.T. Academy at McNair (PV)

    Chamblee at South Atlanta (L)

    M.L. King at North Atlanta (L)

    Mount Vernon at Cross Keys (A)

    Westover at Monroe (M)

    Stadium abbreviations:

    (A) Adams; (AV) Avondale; (CM) Columbus Memorial; (ED) Ed DeFore Sports Complex; (G) Grady; (GC) Garden City; (GD) Georgia Dome; (GS) Grayson Stadium, Savannah; (H) Henderson; (HS) Hallford; (K) Kinnett; (L) Lakewood; (M) Mills; (MC) McEachern High School; (ND) North DeKalb; (NG) North Gwinnett High School; (P) Paulson; (PV) Panthersville; (SC) Southern Crescent; (SM) Savannah Memorial; (T) Tara; (TC) Tri-Cities High School; (TH) Thompson; (TO) Twelve Oaks; (WG) West Georgia

    Next Up: