High school football standings through Week 5

by: GHSF Daily Updated:

 

Class AAAAAA

1-AAAAAA

Team

Reg.

All

Coffee

0-0

4-0

Valdosta

0-0

4-0

Camden County

0-0

3-1

Colquitt County

0-0

3-1

Lowndes

0-0

3-1

Tift County

0-0

3-1

Brunswick

0-0

2-2




2-AAAAAA

Alcovy

0-0

3-1

Lovejoy

0-0

3-1

Rockdale Co.

0-0

3-1

Druid Hills

0-0

2-1

Luella

0-0

2-2

Newton

0-0

1-2

Morrow

0-0

1-3




3-AAAAAA

Hughes

0-0

3-1

Westlake

0-0

3-2

Douglas County

0-0

2-2

Newnan

0-0

2-2

East Coweta

0-0

1-3

Tri-Cities

0-0

0-3-1




4-AAAAAA

McEachern

2-0

4-0

Harrison

2-0

3-1

South Cobb

2-0

2-2

Hillgrove

1-0

3-0

North Cobb

1-0

2-1

Campbell

0-2

2-2

Marietta

0-2

2-2

Pebblebrook

0-2

2-2

Kennesaw Mountain

0-2

1-2




5-AAAAAA

Etowah

1-0

4-0

Milton

1-0

4-0

Lassiter

1-0

2-2

Walton

1-0

2-2

Cherokee

0-1

2-2

Roswell

0-1

2-2

Wheeler

0-1

2-2

Woodstock

0-1

1-3




6-AAAAAA

North Forsyth

1-0

4-0

South Forsyth

1-0

4-0

Alpharetta

1-0

2-2

Centennial

1-0

1-3

Chattahoochee

0-1

2-2

West Forsyth

0-1

2-2

Lambert

0-1

1-3

Johns Creek

0-1

0-4




7-AAAAAA

North Gwinnett

2-0

4-0

Peachtree Ridge

2-0

4-0

Collins Hill

1-0

3-0

Mill Creek

1-1

3-1

Norcross

1-1

2-2

Mountain View

1-1

1-3

Meadowcreek

0-1

0-3

Duluth

0-2

0-4

Habersham Central

0-2

0-4




8-AAAAAA

Archer

2-0

4-0

Dacula

2-0

2-2

Central Gwinnett

1-0

1-2

Berkmar

1-1

3-1

Shiloh

1-1

3-1

Grayson

1-1

1-3

Brookwood

0-1

0-3

South Gwinnett

0-2

1-3

Parkview

0-2

0-4




Class AAAAA

1-AAAAA

Lee County

0-0

4-0

Thomas Co. Central

0-0

4-1

Harris County

0-0

3-1

Bainbridge

0-0

2-2

Hardaway

0-0

2-2

Northside (Col.)

0-0

1-3




2-AAAAA

Northside (W.R.)

0-0

3-0

Warner Robins

0-0

3-0

Evans

0-0

2-1

Houston County

0-0

2-1

Jones County

0-0

2-1

Lakeside (Evans)

0-0

2-1

Grovetown

0-0

1-2

Greenbrier

0-0

0-3




3-AAAAA

Ware County

1-0

3-1

Richmond Hill

0-0

3-0

Effingham County

0-0

2-1

Bradwell Institute

0-0

1-2

Glynn Academy

0-0

1-2

Groves

0-0

0-3

Windsor Forest

0-0

0-3

Jenkins

0-1

1-2-1




4-AAAAA Div. A
Union Grove

1-0

3-1

Drew

0-0

0-3

Mt. Zion (Jonesboro)

0-0

0-3

Mundy’s Mill

0-0

0-3

Ola

0-0

0-4

Forest Park

0-1

1-3




4-AAAAA Div. B
Creekside

0-0

4-0

McIntosh

0-0

4-0

Whitewater

0-0

3-1

Northgate

0-0

2-2

Starr’s Mill

0-0

2-2




5-AAAAA

Allatoona

4-0

4-0

South Paulding

3-0

3-0

New Manchester

4-1

4-1

East Paulding

3-1

3-1

North Paulding

3-1

3-1

Villa Rica

3-1

3-1

Rome

1-2

1-2

Paulding County

1-4

1-4

Lithia Springs

0-3

0-3

Hiram

0-4

0-4

Woodland (Carters.)

0-5

0-5




6-AAAAA

Stephenson

3-0

4-0

Tucker

3-0

4-0

Mays

3-0

3-1

M.L. King

2-1

3-1

Arabia Mountain

1-2

2-2

Miller Grove

1-2

2-2

Lakeside (Atlanta)

1-2

1-3

Southwest DeKalb

1-2

1-3

Dunwoody

0-3

0-4

North Atlanta

0-3

0-4

*Clarkston

1-4




7-AAAAA Div. A
Sequoyah

0-0

2-1

Creekview

0-0

1-2

North Springs

0-0

1-2

Northview

0-0

1-2

Cambridge

0-0

0-3

Forsyth Central

0-0

0-4




7-AAAAA Div. B
Kell

0-0

4-0

Riverwood

0-0

3-1

Osborne

0-0

2-2

Pope

0-0

1-3

Sprayberry

0-0

1-3




8-AAAAA

Gainesville

2-0

3-1

Heritage (Conyers)

2-0

3-1

Flowery Branch

2-0

2-2

Clarke Central

1-0

2-1

Salem

1-1

2-2

Apalachee

0-1

0-3

Loganville

0-2

1-3

Winder-Barrow

0-2

1-3

Cedar Shoals

0-2

0-4




Class AAAA

1-AAAA

Americus-Sumter

1-0

2-2

Cairo

1-0

2-2

Westover

1-0

2-2

Worth County

1-0

2-2

Crisp County

0-1

2-2

Albany

0-1

1-3

Monroe

0-1

1-3

Dougherty

0-1

0-4




2-AAAA

Mary Persons

1-0

4-0

Rutland

1-0

4-0

Baldwin

1-0

2-2

Veterans

1-0

1-3

Howard

0-1

2-2

Westside (Macon)

0-1

2-2

West Laurens

0-1

1-3

Perry

0-1

0-4




3-AAAA Div. A

Liberty County

0-0

4-0

Statesboro

0-0

4-0

Wayne County

0-0

4-0

South Effingham

0-0

3-1




3-AAAA Div. B

Richmond Academy

1-0

2-2

Burke County

1-0

1-2

Cross Creek

0-0

1-2

Butler

0-0

0-3

Glenn Hills

0-1

1-2

Hephzibah

0-1

1-3




4-AAAA Div. A

Stockbridge

0-0

4-0

Eagle’s Landing

0-0

3-1

Dutchtown

0-0

2-2

Locust Grove

0-0

2-2

Woodland (Stock.)

0-0

1-3




4-AAAA Div. B

Griffin

1-0

4-0

Riverdale

1-0

2-2

Upson-Lee

0-0

2-2

Spalding

0-0

0-3

Jonesboro

0-1

1-3

North Clayton

0-1

0-4




5-AAAA

Carrollton

0-0

3-0

Sandy Creek

0-0

2-0-1

Alexander

0-0

2-1

Shaw

0-0

2-1

Columbus

0-0

1-2

Troup

0-0

1-2

Fayette County

0-0

0-3

LaGrange

0-0

0-3




6-AAAA Div. A

Chamblee

0-0

3-1

Columbia

0-0

2-2

Marist

0-0

2-2

Stone Mountain

0-0

2-2

Lithonia

0-0

1-3

Redan

0-0

1-3




6-AAAA Div. B

Washington

0-0

4-0

Grady

0-0

3-1

Carver (Atlanta)

0-0

2-2

Banneker

0-0

0-3-1

South Atlanta

0-0

0-4

Therrell

0-0

0-4




7-AAAA Div. A

Cedartown

0-0

4-0

Gilmer

0-0

3-1

Pickens

0-0

2-1

Cass

0-0

2-2

River Ridge

0-0

1-3




7-AAAA Div. B

Northwest Whitfield

0-0

3-0

Southeast Whitfield

0-0

2-1

Dalton

0-0

1-2

Ridgeland

0-0

1-2

LaFayette

0-0

0-3

Heritage (Ringgold)

0-0

0-4




8-AAAA

Lanier

1-0

4-0

Monroe Area

1-0

4-0

Stephens County

1-0

3-1

Chestatee

1-0

2-1

Eastside

0-1

2-2

Madison County

0-1

2-2

Walnut Grove

0-1

1-3

Lumpkin County

0-1

0-4

*Johnson (Gaines.)

1-4




Class AAA

1-AAA

Pierce County

1-0

4-0

Appling County

1-0

2-2

Savannah

1-0

1-3

Southeast Bulloch

0-0

2-0-1

Brantley County

0-0

1-2

Tattnall County

0-1

2-2

Beach

0-1

0-4

Johnson (Savannah)

0-1

0-4




2-AAA

Carver (Columbus)

0-0

3-1

Peach County

0-0

2-2

Pike County

0-0

1-3

Central (Macon)

0-0

0-4

Henry County

0-0

0-4

Jackson

0-0

0-4

Southwest

0-0

0-4




3-AAA

Jefferson County

0-0

4-0

Washington County

0-0

4-0

Dodge County

0-0

2-2

Thomson

0-0

1-2

Swainsboro

0-0

0-4




4-AAA

Central (Carrollton)

2-0

4-1

Chapel Hill

1-0

1-3

B.E.S.T. Academy

0-0

2-1

Callaway

0-0

2-1

Jackson (Atlanta)

0-0

2-1

Douglass

0-1

1-3

Haralson County

0-1

1-3

Rockmart

0-1

1-3




5-AAA

Cartersville

1-0

4-0

Adairsville

1-0

3-1

Ringgold

1-0

3-1

Sonoraville

1-0

1-3

Coahulla Creek

0-1

1-3

Lakeview-Ft. Ogle.

0-1

1-3

North Murray

0-1

1-3

Gordon Central

0-1

0-4




6-AAA

Decatur

0-0

4-0

Towers

0-0

4-0

Cedar Grove

0-0

3-1

St. Pius

0-0

3-1

Woodward Academy

0-0

3-1

Blessed Trinity

0-0

2-2

McNair

0-0

1-3

*Cross Keys

0-4




7-AAA

Dawson County

1-0

3-1

West Hall

1-0

3-1

White County

1-0

3-1

Buford

0-0

3-0

North Hall

0-0

3-0

East Hall

0-1

3-1

Fannin County

0-1

1-3

Banks County

0-1

0-4




8-AAA

Jackson County

1-0

1-3

Hart County

0-0

3-0

Morgan County

0-0

3-0

North Oconee

0-0

2-1

Elbert County

0-0

1-2

Franklin County

0-0

0-3

Oconee County

0-0

0-3

East Jackson

0-1

1-3




Class AA

1-AA

Berrien

0-0

3-1

Brooks County

0-0

3-1

Pelham

0-0

3-1

Cook

0-0

2-1

Fitzgerald

0-0

2-1-1

Early County

0-0

2-2

Thomasville

0-0

2-2




2-AA

Benedictine

3-0

4-0

Bryan County

3-0

4-0

Metter

2-1

3-1

Vidalia

2-1

3-1

Bacon County

2-1

2-2

Atkinson County

1-2

1-3

Jeff Davis

1-2

1-3

McIntosh Co. Acad.

1-2

1-3

Long County

0-3

1-3

Toombs County

0-3

1-3




3-AA

Harlem

0-0

4-0

Westside (Augusta)

0-0

3-1

Dublin

0-0

2-2

Laney

0-0

2-2

Screven County

0-0

2-2

East Laurens

0-0

0-4

Josey

0-0

0-4




4-AA

Putnam County

1-0

2-2

Lamar County

0-0

3-0

Northeast

0-0

3-0

Bleckley County

0-0

2-1

Macon County

0-0

2-1

Monticello

0-0

2-1

Taylor County

0-0

2-1

Crawford County

0-1

0-4




5-AA

Bowdon

2-0

4-0

Manchester

1-0

3-0

Heard County

1-0

2-1

Bremen

1-1

2-2

Kendrick

1-1

2-2

Spencer

1-1

2-2

Jordan

1-1

1-3

Chattahoochee Co.

0-2

2-2

Temple

0-2

0-4




6-AA

Greater Atl. Christian

0-0

4-0

Lovett

0-0

4-0

Westminster

0-0

2-3

Hapeville

0-0

0-4

Wesleyan

0-0

0-4




7-AA

Calhoun

1-0

3-1

Model

1-0

3-1

Armuchee

1-0

1-3

Pepperell

1-0

1-3

Coosa

0-1

2-2

Dade County

0-1

2-2

Murray County

0-1

1-3

Chattooga

0-1

0-4




8-AA

Washington-Wilkes

1-0

4-0

Rabun County

0-0

3-0

Jefferson

0-0

2-1

Union County

0-0

2-1

Greene County

0-0

1-2

Oglethorpe County

0-0

0-3

Social Circle

0-0

0-3

Riverside Military

0-1

1-2




Class A

1-A

Randolph-Clay

1-0

1-2

Seminole County

0-0

4-0

Terrell County

0-0

2-2

Calhoun County

0-0

1-3

Miller County

0-0

1-3

Mitchell County

0-0

1-3

Stewart County

0-1

0-4

*Baconton

0-4




2-A

Irwin County

0-0

3-0-1

Telfair County

0-0

3-1

Charlton County

0-0

2-2

Turner County

0-0

2-2

Wilcox County

0-0

1-2

Clinch County

0-0

1-3

Lanier County

0-0

1-3




3-A Div. A

Savannah Christian

0-0

2-0-1

Calvary Day

0-0

2-2

Claxton

0-0

1-2

Sav. Country Day

0-0

1-3

Portal

0-0

0-2-1

Jenkins County

0-0

0-3




3-A Div. B

Johnson County

0-0

4-0

Emanuel Co. Institute

0-0

2-2

Treutlen

0-0

2-2

Wheeler County

0-0

1-2

Montgomery County

0-0

0-4




4-A

Marion County

0-0

3-0

Pacelli

0-0

3-0

Brookstone

0-0

2-1

Hawkinsville

0-0

2-1

Dooly County

0-0

1-2

Central (Talbotton)

0-0

0-3

Greenville

0-0

0-3

Schley County

0-0

0-3




5-A

Landmark Christian

0-0

4-0

Eagle’s Land. Christ.

0-0

3-0

Pace Academy

0-0

3-1

Holy Innocents’

0-0

2-2

Strong Rock Christian

0-0

2-2

Mount Vernon Presb.

0-0

1-3

Our Lady of Mercy

0-0

0-3

*KIPP Atl. Collegiate

0-1




6-A Div. A

Gordon Lee

0-0

3-0

Christian Heritage

0-0

3-1

Darlington

0-0

3-1

Trion

0-0

3-1

Mt. Zion (Carroll)

0-0

1-2




6-A Div. B

Mt. Pisgah Christian

0-0

3-0

Fellowship Christian

0-0

3-1

Mt. Paran Christian

0-0

3-1

Walker

0-0

3-1

King’s Ridge

0-0

2-2

Whitefield Academy

0-0

1-2

*North Cobb Christian

0-3

*St. Francis

3-2




7-A

Aquinas

0-0

3-0

Hancock Central

0-0

2-1

First Presbyterian

0-0

1-2

Georgia Military

0-0

1-2

Lincoln County

0-0

1-2

Twiggs County

0-0

1-2

Warren County

0-0

0-3

Wilkinson County

0-0

0-3

*Glascock County

1-4




8-A

George Walton Acad.

0-0

3-1

Pinecrest Academy

0-0

3-1

Prince Ave. Christian

0-0

3-1

Athens Academy

0-0

2-1

Hebron Christian

0-0

2-1

Athens Christian

0-0

2-2

Commerce

0-0

2-2

*Lakeview Academy

0-3

*Providence Christian

0-0

*Rabun Gap

1-0

*Towns County

0-5




* Indicates teams not playing a region schedule


Channel 2 Action News

Delivered To Your Inbox