Colquitt County at Norcross tops list of upcoming scrimmages

by: GHSF Daily Updated:

December 15, 2012 - Atlanta, Ga: Norcross players get a chance to kiss the championship trophy following their 21-14 win over Lovejoy in the Class AAAAAA High School Football Final at the Georgia Dome Saturday night in Atlanta, Ga., December 15, 2012. (This player is #54 and he's not on the roster.) JASON GETZ / JGETZ@AJC.COM

ATLANTA - The first football game of the season is today. It’s just a scrimmage, but Spalding will play at Pike County in the first of about 200 practice games that precede the season-opening games on the weekend of Aug. 22-24.

There are six scrimmages scheduled for this week, including Colquitt County at Norcross on Saturday at 6 p.m. in a rematch of the Class AAAAAA semifinal won 41-27 by Norcross, the eventual state champion. Norcross also beat Colquitt 33-31 in a 2012 scrimmage in Moultrie.

“They’re talented,” Colquitt County coach Rush Propst told Wayne Grandy of the Moultrie Observer. “With 60-plus seniors, you’d expect that. But we need to play Norcross. It will be a huge benefit for us. We won’t see anybody better.”

A few teams won’t hold a scrimmage. “Not enough players to risk injury,” Savannah Christian coach Donald Chumley said.

Below is the schedule of reported scrimmages, compiled primarily by Steve Slay. Please report any omissions or errors.

Today

Spalding at Pike Co.

Friday

Kell at Marietta

Mount Paran Christian at Lovett

Osborne at Pebblebrook

Saturday

Colquitt Co. at Norcross

Wednesday

Flowery Branch at Brookwood

Aug. 15

Central, Carrollton at Villa Rica

Chestatee at East Hall

Dalton at Adairsville

Dunwoody at Alcovy

East Jackson at Monticello

Jefferson at Morgan Co.

Jenkins at Tattnall Co.

North Murray at Christian Heritage

Ridgeland vs. Signal Mountain, Tenn.

Ringgold at Ooltewah, Tenn.

Rutland at Warner Robins

Sandy Creek at Starr’s Mill

Savannah Country Day at Bryan Co.

Turner Co. at Jordan

Whitefield Academy at Our Lady of Mercy

Whitewater at East Coweta

Aug. 16

Albany vs. Brooks Co.

Alexander at Chapel Hill

Apalachee at Elbert Co.

Aquinas at Washington-Wilkes

Athens Academy at Jackson Co.

Bacon Co. at Brantley Co.

Baldwin at Wilkinson Co.

Buford at Berkmar

Butler at Swainsboro

Calvary Day at Benedictine

Cambridge at Blessed Trinity

Cartersville vs. Woodland, Cartersville

Cass at Gordon Central

Cedar Grove at M.L. King

Central, Macon vs. Westover

Chamblee at Bainbridge

Charlton Co. at Pierce Co.

Chattooga at Trion

Clarkston at Jackson, Atlanta

Claxton at Metter

Coffee at Cook

Collins Hill at Archer

Columbia at Tri-cities

Coosa at Cedartown

Creekside at Banneker

Creekview at Centennial

Crisp Co. at Dooly Co.

Cross Creek at Glascock Co.

Darlington at Pepperell

Dawson Co. at Towns Co.

Decatur at Holy Innocents’

Duluth at Dacula

Eagle’s Landing at Union Grove

Eagle’s Landing Christian at Dutchtown

East Laurens at West Laurens

East Paulding at McEachern

Evans at Thomson

Fannin Co. at Pickens

Fitzgerald at Emanuel Co. Institute

Forsyth Central at Cherokee

Franklin Co. at Commerce

Gilmer vs. Murphy, N.C.

Glenn Hills at Jefferson Co.

Grayson at Gainesville

Groves at Savannah

Haralson Co. at Heard Co.

Hardaway at Brookstone

Hart Co. at Habersham Central

Henry Co. at Ola

Heritage, Conyers at Eastside

Heritage, Ringgold at Coahulla Creek

Hillgrove at South Paulding

Hiram at Harrison

Houston Co. at Perry

Hughes at McIntosh

Irwin Co. at Bleckley Co.

Jackson at Woodland, Stockbridge

Jenkins Co. at Screven Co.

Johnson Co. at Wilcox Co.

Johnson, Savannah at Effingham Co.

Josey at Grovetown

Kendrick at Cairo

Lakeview-Ft. Oglethorpe at Northwest Whitfield

Lambert at Lanier

Laney at Burke County

Lanier Co. vs. Pelham

Liberty Co. at Glynn Co.

Lincoln Co. at Vidalia

Lithia Springs at Fayette Co.

Locust Grove at Strong Rock Christian

Loganville at Johnson, Gainesville

Lovejoy at Peachtree Ridge

Lumpkin Co. at Banks Co.

Mary Persons at Manchester

McIntosh Co. Academy at Brunswick

McNair at Meadowcreek

Miller Co. at Clinch Co.

Miller Grove at Westlake

Milton at Camden Co.

Model vs. Notre Dame, Tenn.

Monroe at Tift Co.

Morrow at Mount Zion, Jonesboro

Mount Pisgah Christian at Lakeview Academy

Mount Vernon Presbyterian at North Cobb Christian

Mundy’s Mill at Upson-Lee

Newnan at Griffin

North Clayton at Drew

North Forsyth at Riverwood

Northside, Warner Robins at Peach Co.

Northview at Johns Creek

Oconee Co. at Cedar Shoals

Oglethorpe Co. at Georgia Military

Parkview at Mill Creek

Paulding Co. at Rockmart

Pope at Lassiter

Portal at Twiggs Co.

Prince Avenue Christian at King’s Ridge Christian

Rabun Co. vs. Franklin, N.C.

Richmond Academy at Lakeside, Evans

Richmond Hill at South Effingham

River Ridge at Woodstock

Rome at Calhoun

Roswell at Alpharetta

Sequoyah at Etowah

Shaw at Callaway (Hendrix Stadium)

Shiloh at Rockdale Co.

Sonoraville at Armuchee

South Atlanta at North Atlanta

South Cobb at Walton

South Forsyth at Winder-Barrow

South Gwinnett at Mountain View

Southeast Whitfield at Murray County

Sprayberry at Campbell

St. Francis at Pinecrest Academy

Statesboro at Southeast Bulloch

Stephens Co. at St. Pius

Stephenson at North Gwinnett

Stockbridge at Luella

Stone Mountain at Lamar Co.

Temple at Westminster

Terrell Co. at Early Co.

Therrell at Forest Park

Thomasville at Lowndes

Towers at Loganville Christian

Tucker at Marist

Walker at Landmark Christian

Ware Co. at Valdosta

Warren Co. at Greene Co.

Washington at Douglass

Washington Co. at Dublin

Wayne Co. at Bradwell Institute

Wesleyan at Pace Academy

Westside, Augusta at Greenbrier

Wheeler Co. at Atkinson Co.

Windsor Forest at Beach

Woodward Academy at Greater Atlanta Christian

Worth Co. at Harris Co.

Aug. 17

Allatoona at North Cobb

Arabia Mountain vs. Redan (at Salem)

Druid Hills at Lakeside, Atlanta

Hapeville at B.E.S.T. Academy (Lakewood)

Lithonia at Salem

Mays at Grady

Southwest DeKalb at Newton

Toombs Co. at Dodge Co.

Aug. 22

Carver, Columbus at Central, Phenix City, Ala.

Clarke Central at North Oconee

LaGrange vs. Valley, Ala.

White Co. at Union Co.

Aug. 23

Athens Christian at Madison Co.

Cross Keys at North Springs

Dade Co. vs. Fort Payne, Ala.

Douglas Co. at Carrollton

George Walton Academy at Walnut Grove

Gordon Lee at Lafayette

Hawkinsville at First Presbyterian

Hephzibah at Harlem

Howard at Jones Co.

Jeff Davis at Appling Co.

Kennesaw Mountain at North Paulding

Lee Co. at Americus-Sumter

Long Co. at Montgomery Co.

Mount Zion, Carroll vs. Wadley, Ala.

North Hall vs. Salem, Va.

Pacelli at Chattahoochee Co.

Putnam Co. at Hancock Central

Riverdale at Carver, Atlanta

Riverside Military at Hebron Christian

Schley Co. at Macon Co.

Seminole Co. at Dougherty

Social Circle at Monroe Area

Taylor Co. at Marion Co.

Treutlen at Telfair Co.

Troup vs. Auburn, Ala.

Veterans at Northgate

West Forsyth at Central Gwinnett

Scrimmages that are unconfirmed

Calhoun Co. vs. Randolph-Clay

Central, Talbotton vs. Crawford Co.

Lovejoy vs. Peachtree Ridge

Northeast vs. Westside, Macon

Schools whose scrimmage plans are unknown

Berrien

Bowdon

Bremen

Chattahoochee

Columbus

Greenville

Jonesboro

New Manchester

Southwest, Macon

Spencer

Stewart Co.

Wheeler

Schools that will not hold a scrimmage

KIPP Atlanta Collegiate

Northside, Columbus

Savannah Christian

Thomas Co. Central

West Hall

Produced by Georgia High School Football Daily, a free e-mail newsletter. To join the mailing list, click here.


Channel 2 Action News

Delivered To Your Inbox