Posted: 11:56 a.m. Wednesday, April 2, 2014

Georgia High School Musical Theatre Awards nominations

ATLANTA —

Here are the nominations and honorable mentions for the 2014 Georgia High School Musical Awards. The awards will be presented on April 17 at the Cobb Energy Performing Arts Centre.

2014 NOMINATIONS  Nominations / Honorable Mentions

School - Musical Recipient Role/Song 


BEST CHOREOGRAPHY

Nominee Johns Creek High School - Once Upon a Mattress Allison Pollaski Choreographer

Nominee Mount Paran Christian School - Fiddler on the Roof Lynne Brague Choreographer

Nominee Starr's Mill High School - Shrek the Musical Chase Tomaston & Antonela Kljajic Choreographer

Nominee The Walker School - Grease Katie Arjona Choreographer

Nominee Tri-Cities High School - Dreamgirls Dawn Axam Choreographer

Nominee Wesleyan School - Into the Woods Adrienne Giordano Choreographer

Honorable Mention Calhoun High School - Sweeney Todd Julie Leggett Choreographer

Honorable Mention Eastside High School - Disney's High School Musical Jennifer Fuller Choreographer

Honorable Mention Greenbrier High School - Oklahoma! Kathie Hansen & Clare Fox Choreographer

Honorable Mention Holy Innocents' Episcopal School - Curtains Maria Karres-Williams Choreographer

Honorable Mention North Springs Charter School - Ruthless Ginnie House Choreographer

Honorable Mention Pebblebrook High School - Les Miserables Cindy Reiser Choreographer

 


Best Costume

Nominee Atlanta International School - You're A Good Man, Charlie Brown Sherry Weeks Costume Designer

Nominee Johns Creek High School - Once Upon a Mattress Debbie Prost Costume Designer

Nominee Liberty County High School - Wizard of Oz Amanda Austin Costume Designer

Nominee Milton High School - Legally Blonde Loretta Pagliocca Costume Designer

Nominee Tri-Cities High School - Dreamgirls Veta Roots Costume Designer

Nominee West Forsyth High School - A Tale of Two Cities, the Musical Eric Gray Costume Designer

Honorable Mention Buford High School - Shrek the Musical Kimberly Staples Costume Designer

Honorable Mention Davidson Fine Arts Magnet School - The Music Man Betty Walpert Costume Designer

Honorable Mention Pope High School - The Sound of Music Kimberly Walters Costume Designer

Honorable Mention South Forsyth High School - Shrek the Musical

 

Best Direction

Nominee Atlanta International School - You're A Good Man, Charlie Brown Rob Warren Director

Nominee Calhoun High School - Sweeney Todd Julie Leggett Director

Nominee Milton High School - Legally Blonde Renee Denney Director

Nominee South Forsyth High School - Shrek the Musical Kirk Grizzle Director

Nominee Tri-Cities High School - Dreamgirls Robert Connor Director

Nominee West Forsyth High School - A Tale of Two Cities, the Musical Eric Gray Director

Honorable Mention Johns Creek High School - Once Upon a Mattress Debbie Prost Director

Honorable Mention North Springs Charter School - Ruthless Jon Tyler Owens Director

Honorable Mention Pope High School - The Sound of Music Kimberley Walters Director

Honorable Mention The Walker School - Grease Katie Arjona Director

Honorable Mention Wesleyan School - Into the Woods Steven Broyles Director

 

Best Ensemble

Nominee Atlanta International School - You're A Good Man, Charlie Brown

Nominee Calhoun High School - Sweeney Todd

Nominee Johns Creek High School - Once Upon a Mattress

Nominee Milton High School - Legally Blonde

Nominee Tri-Cities High School - Dreamgirls

Nominee West Forsyth High School - A Tale of Two Cities, the Musical

Honorable Mention Lakeview Academy - The Wedding Singer

Honorable Mention Mount Paran Christian School - Fiddler on the Roof

Honorable Mention Pebblebrook High School - Les Miserables

Honorable Mention Pope High School - The Sound of Music

Honorable Mention South Forsyth High School - Shrek the Musical

Honorable Mention The Walker School - Grease

Honorable Mention Walton High School - Into the Woods

Honorable Mention Wesleyan School - Into the Woods

 

 

Best Featured Performer

Nominee Atlanta International School - You're A Good Man, Charlie Brown Emma Nigut Snoopy

Nominee Calhoun High School - Sweeney Todd Caleb Hayes Tobias

Nominee South Forsyth High School - Shrek the Musical Brian Chenard Farquaad

Nominee Tri-Cities High School - Dreamgirls Kennedy Bright Lorell Robinson

Nominee Wesleyan School - Into the Woods Drew Freeman Wolf / Cinderella's Prince

Nominee West Forsyth High School - A Tale of Two Cities, the Musical Noah Causey Barsad

Honorable Mention Buford High School - Shrek the Musical Alex Fowler Lord Farquaad

Honorable Mention Johns Creek High School - Once Upon a Mattress McKenna Conboy Lady Larken

Honorable Mention Lakeview Academy - The Wedding Singer Casandra Chesneau Rosie Hart

Honorable Mention Milton High School - Legally Blonde Hannah Taylor Vivienne Kensington

 

Best Leading Actor

Nominee Calhoun High School - Sweeney Todd Davis Husk Sweeny Todd

Nominee Milton High School - Legally Blonde Crawford Horton Emmett Forrest

Nominee Pebblebrook High School Maxwell Chambers Jean Valjean

Nominee South Forsyth High School - Shrek the Musical Shane Olcott Shrek

Nominee Tri-Cities High School - Dreamgirls Rubin Barksdale Curtis Taylor, Jr.

Nominee West Forsyth High School - A Tale of Two Cities, the Musical Nick Eibler Sydney Carton

Honorable Mention Allatoona High School - The Wizard of Oz Ryan Brennan Cowardly Lion

Honorable Mention Holy Innocents' Episcopal School - Curtains Drew Andersen Frank Cioffi

Honorable Mention Johns Creek High School - Once Upon a Mattress Bryce Irvin Dauntless

Honorable Mention Lambert High School - Bye Bye Birdie Sean McCormack Albert Peterson

Honorable Mention Wesleyan School - Into the Woods Andrew Sabonis-Chafee Baker

 

Best Leading Actress

Nominee Lambert High School - Bye Bye Birdie Elana Lazaro Rose Alverez

Nominee Milton High School - Legally Blonde McKenzie Kurtz Elle Woods

Nominee South Forsyth High School - Shrek the Musical Claire Pappas Fiona

Nominee Tri-Cities High School - Dreamgirls Jai'len Josey Effie White

Nominee Walton High School - Into the Woods Katie Hollenhead Cinderella

Nominee West Forsyth High School - A Tale of Two Cities, the Musical Peyton Smith Lucie Mannette

Honorable Mention Buford High School - Shrek the Musical Madison Tankersley Fiona

Honorable Mention Calhoun High School - Sweeney Todd Rachel Green Mrs. Lovett

Honorable Mention Greenbrier High School - Oklahoma Katie Grace Hansen Laurey

Honorable Mention Johns Creek High School - Once Upon a Mattress Annie Lee Winnifred

Honorable Mention North Springs Charter School - Ruthless Lindsey Marcus Judy Denmark / Ginger DeMarco

Honorable Mention Wesleyan School - Into the Woods Caroline Mitchell Baker's Wife

 

Best Lighting Design

Nominee Johns Creek High School - Once Upon a Mattress Carol Anne Ochs Lighting Designer

Nominee Milton High School - Legally Blonde Sim Jones Lighting Designer

Nominee South Forsyth High School - Shrek the Musical Kirk Grizzle Lighting Designer

Nominee The Walker School - Grease Matt Eisenman Lighting Designer

Nominee Wesleyan School - Into the Woods Steven Broyles Lighting Designer

Nominee West Forsyth High School - A Tale of Two Cities, the Musical Eric Gray Lighting Designer

Honorable Mention Davidson Fine Arts Magnet School - The Music Man Cole Blaney Lighting Designer

Honorable Mention Greenbrier High School - Oklahoma Stephen Hansen Lighting Designer

Honorable Mention Holy Innocents' Episcopal School - Curtains Harrison McCrorrie Lighting Designer

Honorable Mention North Springs Charter School - Ruthless Ceandre Jefferies Lighting Designer

Honorable Mention White County High School - Into the Woods Peter Talton Lighting Designer

 

Best Musical Direction

Nominee Calhoun High School - Sweeney Todd Casey Parker Music Director

Nominee Johns Creek High School - Once Upon a Mattress Rhonda Fossum Music Director

Nominee Milton High School - Legally Blonde Andrew Bowers Music Director

Nominee Pebblebrook High School - Les Miserables Frank Timmerman Music Director

Nominee Tri-Cities High School - Dreamgirls Lori Christian Music Director

Nominee West Forsyth High School - A Tale of Two Cities, the Musical Eric Gray Music Director

Honorable Mention Allatoona High School - The Wizard of Oz Thomas Chafin Music Director

Honorable Mention Lakeview Academy - The Wedding Singer Allison Lingenfelter Music Director

Honorable Mention South Forsyth High School - Shrek the Musical Kirk Grizzle Music Director

Honorable Mention The Walker School - Grease Todd Motter & Samantha Walker Music Director

Honorable Mention Wesleyan School - Into the Woods Brock Derringer Music Director

 

Best Musical

Nominee Calhoun High School - Sweeney Todd

Nominee Milton High School - Legally Blonde

Nominee South Forsyth High School - Shrek the Musical

Nominee Tri-Cities High School - Dreamgirls

Nominee Wesleyan School - Into the Woods

Nominee West Forsyth High School - A Tale of Two Cities, the Musical

Honorable Mention Atlanta International School - You're A Good Man, Charlie Brown

Honorable Mention Johns Creek High School - Once Upon a Mattress

Honorable Mention Lakeview Academy - The Wedding Singer

Honorable Mention Mount Paran Christian School - Fiddler on the Roof

Honorable Mention The Walker School - Grease

 

Best Orchestra

Nominee Allatoona High School - The Wizard of Oz James Palmer Conductor

Nominee Hillgrove High School - Into the Woods Wesley Stoner Conductor

Nominee Johns Creek High School - Once Upon a Mattress Rhonda Fossum Conductor

Nominee Milton High School - Legally Blonde Chris Shumick Conductor

Nominee The Walker School - Grease Todd Motter Conductor

Nominee Tri-Cities High School - Dreamgirls Tarik Rowland Conductor

Nominee Walton High School - Into the Woods Susan Griffin Conductor

Honorable Mention Greater Atlanta Christian School - The Music Man D. J. Bulls Conductor

Honorable Mention Mt. Zion High School - Shrek the Musical Derrick Jackson Conductor

Honorable Mention Rabun Gap-Nacoochee School - Smile Paul Scott Conductor

Honorable Mention Riverwood International Charter School - The Wedding Singer Carlos Rodriguez Conductor


Best Scenic Design

Nominee Atlanta International School - You're A Good Man, Charlie Brown Theo Viala & Julian Marfurt Scenic Designer

Nominee Calhoun High School - Sweeney Todd Beth and Kate James Scenic Designer

Nominee Johns Creek High School - Once Upon a Mattress Debbie Prost Scenic Designer

Nominee Milton High School - Legally Blonde Sim Jones Scenic Designer

Nominee Tri-Cities High School - Dreamgirls Korey Washington Scenic Designer

Nominee Wesleyan School - Into the Woods Steven Broyles Scenic Designer

Nominee

Honorable Mention Greenbrier High School - Oklahoma Drew McDaniels Scenic Designer

Honorable Mention Mount Paran Presbyterian School - Fiddler on the Roof Jenn Fitzpatrick Scenic Designer Honorable Mention South Forsyth High School - Shrek the Musical Kirk Grizzle Scenic Designer

Honorable Mention The Walker School - Grease Bill Schreiner Scenic Designer

Honorable Mention West Forsyth High School - A Tale of Two Cities, the Musical Eric Gray Scenic Designer

Honorable Mention White County High School - Into the Woods Peter Talton Scenic Designer

 

Best Showstopper

Nominee Lakeview Academy - The Wedding Singer It's Your Wedding Day

Nominee Mount Paran Christian School To Life

Nominee North Cobb Christian School - The Sound of Music Preludium

Nominee North Springs Charter School - Ruthless Ruthless!

Nominee The Walker School - Grease Grease

Shuler Award Recipient Pebblebrook High School - Les Miserables The ABC Café / The People's Song

Honorable Mention Buford High School - Shrek the Musical Morning Person

Honorable Mention Eastside High School - Disney's High School Musical We're All in this Together (Reprise)

Honorable Mention Johns Creek High School - Once Upon a Mattress Shy

Honorable Mention Pope High School - The Sound of Music Climb Ev'ry Mountain

Honorable Mention Starr's Mill High School - Shrek the Musical Morning Person

Honorable Mention Walton High School - Into the Woods Ever After

 

Best Sound

Nominee Greenbrier High School - Oklahoma Stephen Hansen Sound Designer

Nominee Lakeview Academy - The Wedding Singer Cooper Lewis Sound Designer

Nominee Milton High School - Legally Blonde Jason O'Neal and Karly Koch Sound Designer

Nominee Mount Paran Christian School - Fiddler on the Roof Jamie Mellars Sound Designer

Nominee The Walker School - Grease Todd Motter Sound Designer

Nominee Wesleyan School - Into the Woods Andrew Strayhorn & Michael Broyles Sound Designer

Honorable Mention Davidson Fine Arts Magnet School - The Music Man Jacob Wall Sound Designer

Honorable Mention Hillgrove High School - Into the Woods Anthony Gagliardi Sound Designer

Honorable Mention Pope High School - The Sound of Music Nick Rowland Sound Designer

Honorable Mention Rabun County High School - Little Shop of Horrors David Boyce Sound Designer

Honorable Mention South Forsyth High School - Shrek the Musical Kirk Grizzle Sound Designer

 

Best Supporting Actor

Nominee Calhoun High School - Sweeney Todd Chandler Padgett Anthony

Nominee Johns Creek High School - Once Upon a Mattress Brennen Blotner Minstrel

Nominee Milton High School - Legally Blonde Christian Loria Warner Huntington III

Nominee North Cobb Christian School - The Sound of Music Ryan Daly Max Dettweiler

Nominee South Forsyth High School - Shrek the Musical Barrett Crowder Donkey

Nominee Tri-Cities High School - Dreamgirls Elyakeem Avraham James "Thunder" Early

Nominee West Forsyth High School - A Tale of Two Cities, the Musical Cody Marshall Charles Darnay

Honorable Mention Lakeview Academy - The Wedding Singer Christian Reinhardt Sammy

Honorable Mention The Walker School Coleman Hedden Kenickie

Honorable Mention Walton High School - Into the Woods Ian Kelso Jack

Honorable Mention Wesleyan School - Into the Woods Jay Bell Jack

 

Best Supporting Actress

Nominee Calhoun High School - Sweeney Todd Lucy Leggett Johanna

Nominee Johns Creek High School - Once Upon a Mattress Tori Beauchamp Queen Aggravain

Nominee Milton High School - Legally Blonde Emily McMillan Paulette Bonafonte

Nominee North Springs Charter School - Ruthless Bronte Upshaw Sylvia St. Croix

Nominee Tri-Cities High School - Dreamgirls Katherine Taylor Deena Jones

Nominee Wesleyan School - Into the Woods Kristen Solomon Little Red Riding Hood

Nominee West Forsyth High School - A Tale of Two Cities, the Musical Lily Dickinson Madame DeFarge

Honorable Mention Lakeview Academy - The Wedding Singer Georgia Whitehead Holly

Honorable Mention Trinity Christian School - Disney's Beauty and the Beast Beth Powell Madame Wardrobe

Honorable Mention Walton High School - Into the Woods Kalli Hicks Witch

 

Best Technical Execution

Nominee Atlanta International School - You're A Good Man, Charlie Brown Rob Warren Technical Director

Nominee Calhoun High School - Sweeney Todd Jon Gains Technical Director

Nominee Johns Creek High School - Once Upon a Mattress Debbie Prost & Jack Stoffel Technical Director

Nominee Milton High School - Legally Blonde Sim Jones Technical Director

Nominee Tri-Cities High School - Dreamgirls Korey M. Washington Technical Director

Nominee Wesleyan School - Into the Woods Chad Simmons Technical Director

Honorable Mention Buford High School - Shrek the Musical Kimberly Staples Technical Director

Honorable Mention Davidson Fine Arts Magnet School - The Music Man Christopher Dills Technical Director

Honorable Mention Mount Paran Christian School - Fiddler on the Roof David Foster Technical Director

Honorable Mention South Forsyth High School - Shrek the Musical Kirk Grizzle Technical Director

Honorable Mention The Walker School - Grease Bill Schreiner Technical Director

Honorable Mention West Forsyth High School - A Tale of Two Cities, the Musical Eric Gray Technical Director

 

Scholarships

Broadway Dreams Performance Scholarship Recipient Buford High School Madison Tankersley Shuler Scholarship Recipient

Broadway Dreams Technical Theatre Scholarship Recipient Langston Hughes High School Briyanna Brinson Shuler Scholarship Recipient

Doris Corrie Russell Dance Scholarship Recipient Woodland High School Brooke Rucker Shuler Scholarship Recipient

Jubilee Cultural Arts Alliance Scenic Design Grant Cambridge High School Tracey Buot Director / Scholarship Recipient

Morrell Memorial Music Scholarship Recipient Harlem High School Dylan Boyd Shuler Scholarship Recipient

Morrell Memorial Music Scholarship Recipient The Lovett School Anisa Threlkeld Shuler Scholarship Recipient

More News

 
Featured Articles